Občané na zasedání
Občané na zasedání
Vystupování občanů na zasedání
Vážení občané, zákon o Obcích Vám umožňuje za určitých podmínek vystoupit na zasedání Zastupitelstva obce. Stejně jako pro všechny ostatní účastníky zasedání Zastupitelstva i pro Vás jsou závazná pravidla, podle kterých Zastupitelstvo jedná, tzv. jednací řád. Pokusíme se Vám nyní ve stručnosti přiblížit ty části jednacího řádu, které se Vás, jako občanů, bezprostředně týkají. Věnujte proto, prosím, pozornost následujícím řádkům.
ZA JAKÝCH PODMÍNEK MŮŽETE VYSTOUPIT NA ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA?
Na Zastupitelstvu můžete vystoupit, pokud:
-
jste starší 18 let, jste občanem České republiky a jste přihlášení k trvalému pobytu na území obce Dřínov (dále jen obce)- prokazujete občanským průkazem nebo
-
jste starší 18 let, jste cizím státním občanem a jste přihlášení k trvalému pobytu na území obce, ale to pouze za podmínky, že tak stanoví mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána a která byla vyhlášena (prokazujete průkazem k trvalému pobytu) nebo
-
jste starší 18 let, jste občanem České republiky a vlastníte na území obce nemovitost (prokazujete občanským průkazem a výpisem z katastru nemovitostí ne starším než 3 měsíce).
Tyto skutečnosti je nutné prokázat ještě před Vaším vystoupením u starosta obce , který zasedání řídí..
JAK A K ČEMU MŮŽETE VYSTOUPIT?
Můžete se zúčastnit projednávání schváleného bodu programu v tzv. rozpravě, kde prezentujete jen své stanovisko k projednávané záležitosti.
A co je třeba učinit?
-
Nejlépe ještě před zahájením zasedání Zastupitelstva nebo poté v průběhu jednání prokázat výše uvedené skutečnosti u starostky obce.
-
Do probíhající rozpravy se přihlásíte zvednutím ruky.
-
Hovořit můžete až poté, co na Vás dojde mezi přihlášenými do rozpravy řada, a předsedající Vám udělí slovo.
Můžete také požadovat projednání vlastní záležitosti. V tomto případě ale Zastupitelstvo musí nejdříve hlasováním vyslovit souhlas s tím, že se bude Vaší záležitostí zabývat a to pouze po předložení důvodové správy v písemné podobě. Souhlas vysloví tak, že Vaše záležitost bude zařazena jako bod na pořad jednání.
A co je třeba učinit?
-
Nejlépe ještě před zahájením zasedání Zastupitelstva nebo poté v průběhu jednání prokázat výše uvedené skutečnosti u předsedajícího schůze.
-
Po vždy ukončení projednávání určitého bodu (po hlasování) se přihlásíte zvednutím ruky a oznámíte, že požadujete projednání určité záležitosti, a předložíte písemnou důvodovou správu ve které stručně uvedete o co se Vám jedná.
-
Poté Zastupitelstvo hlasováním rozhodne, zda bude o Vaší záležitosti jednat či nikoli.
-
Pokud Zastupitelstvo vysloví nesouhlas (záležitost nebude zařazena na pořad jednání), projednávání Vaší záležitosti je tím u konce.
-
Pokud Zastupitelstvo vysloví souhlas (záležitost bude zařazena na pořad jednání), máte nyní prostor pro to, aby jste mohli Zastupitelstvu vysvětlit, o co se Vám jedná, a k jakému závěru by mělo Zastupitelstvo dospět. Ovšem právo formulovat závěry, které zastupitelstvo přijímá ve formě usnesení, má však pouze člen Zastupitelstva.
-
Následuje rozprava, které se můžete zúčastnit podle pravidel, které byly popsány v předchozím textu ohledně vystoupení v tzv. rozpravě.
Jinými než výše uvedenými způsoby se aktivně zasedání Zastupitelstva nemůžete zúčastnit.
Závěrem si Vás dovolíme upozornit na:
-
zákaz rušení jednání Zastupitelstva a
-
zákaz užívání mobilních telefonů v jednacím sále.